Blog kategorie
Producenci
Grubość derki a temperatura 0
Grubość derki a temperatura.

Jesienią i zimą, na padokach czy wchodząc do stajni, można tu i ówdzie zobaczyć derki nie tylko na koniach, ale również wiszące pod boksami.
O tym, jak dobrać odpowiedni rozmiar, ich rodzajach i zastosowaniu możecie znaleźć informacje w naszym poradniku.
W tym artykule chcemy przedstawić, w jaki sposób dobrać grubość derki w zależności od temperatury.

Czynniki wpływające na temperaturę konia
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że każdy koń jest inny. Podobnie jak ludzie, niektóre konie są zmarzluchami, podczas gdy innym jest wiecznie za ciepło. Jeśli masz 2 konie, może się zdarzyć, że jeden nosi derkę 200 g i to jest dla niego odpowiednia grubość, podczas gdy drugi potrzebuje już 400 g. Grubość wypełnienia derki zależy również od wieku, wagi i rasy. Konie starsze, chore czy w słabej kondycji marzną zdecydowanie szybciej niż osobniki młode oraz dobrze odżywione.
W ciągu doby mogą występować duże wahania temperatury. Rano może być słonecznie, a po południu bardzo wietrzne i deszczowo. W rzeczywistości temperatury rano i wieczorem mogą się różnić nawet o około 7 stopni, dlatego należy możliwie często upewniać się, że koń ma odpowiednią derkę.
Wahania temperatury w stajni nie są tak duże, jak na zewnątrz, jednak tutaj również należy kontrolować ciepłotę konia i w razie potrzeby zmienić okrycie.

Matka natura wyposażyła konie w mechanizm termoregulacji, dzięki niemu doskonale same sobie radzą ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, np. strosząc futro.
Gruba zimowa sierść stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem, mrozem, a nawet małymi opadami.

U koni niegolonych sprawdzą się głównie derki przeciwdeszczowe, zwłaszcza wtedy gdy nasz pupil wychodzi na padok nie zależnie od pogody.
Derka zabezpieczy konia przed opadami oraz błotem, dzięki czemu unikniemy długiego suszenia i czyszczenia konia przed jazdą.
Niektórzy, nie chcą golić konia i aby uniknąć grubej zimowej sierści, decydują się derkować, zanim pupil zacznie zmieniać okrywę włosową.
Derki stajenne przydadzą się również właścicielom wszystkich siwków, dzięki nim można uniknąć przynajmniej części żółtych plam.
Konie ogolone zostały pozbawione naturalnej ochrony, dlatego musimy im ją zapewnić, zakładając odpowiednią derkę.
Poniżej przygotowaliśmy przykładowe zestawienie, które może pomóc w doborze odpowiedniej derki w zależności od temperatury.
Pamiętaj jednak, że każdy koń jest inny i przy doborze należy uwzględnić jego indywidualne potrzeby.


Skutki wychłodzenia
Stare powiedzenie mówi, że jeśli uszy konia są zimne, to koń też jest zimny.
To niestety jest mit.
Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy koń ma odpowiednią temperaturę, jest włożenie ręki pod derkę.
Oznaką wychłodzenia jest nie tylko nastroszone i drżące futro, ale również zwiększony pobór paszy, który jest naturalnym sposobem na ogrzanie się konia.
Ludzie inaczej odczuwają temperaturę niż konie, dlatego nigdy nie należy zakładać koniowi grubszej derki, jeśli nam jest zimno.
Konie zdecydowanie lepiej znoszą niższą temperaturę niż upały. Jeśli koniowi jest zimno, dość łatwo może się rozgrzać, jednak zdecydowanie lepiej zadbać o optymalną temperaturę dla naszego pupila.
Upewnij się, że przy niesprzyjających warunkach pogodowych Twój koń ma schronienie, to pomoże mu się ogrzać.

Skutki przegrzania
Nadmierne przegrzanie może być bardziej niebezpieczne, niż myślisz.
Koniom trudniej jest się ochłodzić niż rozgrzać. Kiedy widzisz, że Twój koń ciężko oddycha lub poci się, prawdopodobnie jest mu za ciepło i należy zmienić derkę na cieńszą. Występujący pot może nie tylko powodować obtarcia, ale także infekcje skóry.
Koń może również przybierać na wadze, ponieważ nie potrzebuje tyle energii, aby się ogrzać, a to ostatecznie prowadzi do otyłości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium