Blog kategorie
Producenci
Krótko o sianokiszonce 0
Krótko o sianokiszonce

Sianokiszonka jest doskonałym i zdecydowanie niedocenionym rodzajem paszy objętościowej, z powodzeniem stosowanym od wielu pokoleń. To świetna alternatywa siana - bez wątpienia bardziej wartościowa i bliższa naturalnej, czyli opartej na świeżej trawie, końskiej diecie. 

 

Ponieważ nie każdy właściciel ma możliwość wypasania swojego konia na bogatych, zróżnicowanych pastwiskach, a o dobrej jakości siano w naszym klimacie dość trudno - sianokiszonka jest naprawdę rozwiązaniem wartym uwagi i to nie tylko w przypadku koni, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej kondycji. 

Siano i sianokiszonka - choć jedno i drugie jest produktem pochodzącym z trawy - zdecydowanie się od siebie różnią. W procesie produkcji siana, skoszona trawa jest poddawana leżakowaniu i suszeniu, w wyniku czego traci większość składników odżywczych. Natomiast trawa przeznaczona na sianokiszonkę zostaje po skoszeniu szczelnie zamknięta i zakiszona w hermetycznych warunkach, dzięki czemu zachowuje większość wartości odżywczych świeżej trawy (oraz jej strukturę) i wilgotność na poziomie aż 40%. Ponadto beztlenowe warunki produkcji uniemożliwiają rozwój pleśni czy grzybów, które z kolei są bardzo często obecne w sianie wskutek balotowania nie do końca wysuszonych źdźbeł. 

 

Podstawowe zalety sianokiszonki to zatem:

  • wysoka wartość odżywcza (niczym świeża trawa)
  • wysoka wilgotność (brak pylenia - bezpieczna dla alergików)
  • struktura zbliżona do trawy (miękkie źdźbła, które nie stanowią problemu nawet dla starszych koni z problemami z uzębieniem)
  • wysoka smakowitość i aromatyczność (uwielbiana nawet przez bardzo wybredne konie)
  • brak alergenów w postaci kurzu, drobnoustrojów, pleśni i grzybów
  • niski poziom cukru (bezpieczna dla koni wrzodowych!)
  • możliwość zmniejszenia udziału pasz treściwych w diecie z uwagi na wysoką wartościowość sianokiszonki
  • dostarczanie cennej rezerwy wolnouwalnianej energii i substancji odżywczych

 

Wokół sianokiszonki krążą również liczne mity - przypisuje się jej szkodliwe działanie na układ pokarmowy konia, postrzega jako przyczynę kolek a nawet zgonów. Oczywiście nie jest to prawdą, a wszelkie niepożądane skutki wynikają nie z samego produktu, ale z jakości jego produkcji - i to ona ma tu kluczowe znaczenie, tak samo jak w przypadku siana.  Dlatego właśnie rekomendujemy sianokiszonki Jopack, które z uwagi na restrykcyjny i bardzo zaawansowany proces produkcji oraz stałe monitorowanie jakości na każdym jego etapie, są w pełni bezpieczne i sprawdzone. 

 

Najczęściej spotykane mity:

1. Powoduje kolki, może nawet przyczynić się do zgonu 

Nie sama sianokiszonka, ale błędy produkcyjne będą przyczyną niepożądanych skutków skarmiania. Jeżeli nie zostały zachowane hermetyczne warunki produkcji albo surowiec nie jest odpowiedniej jakości, sprawdzony i oczyszczony - skarmianie sianokiszonki może być niebezpieczne. Dlatego właśnie należy podawać ją tylko ze sprawdzonych źródeł, gdzie doświadczenie, zaplecze techniczne i renoma są gwarantem jakości. 

2. Zakwasza środowisko w żołądku i dlatego nie można jej podawać koniom wrzodowym

Sianokiszonka ma wyższe pH aniżeli środowisko w żołądku, stąd nie będzie przyczyniała się do obniżenia kwasowości w jego obrębie. Ponadto sianokiszonka odznacza się niższym poziomem cukru niż przeciętne siano, a jak wiadomo w diecie konia wrzodowego kluczowe jest jego eliminowanie. Dlatego właśnie jest wręcz polecana wrzodowcom, zwłaszcza tym, które mają problem z utrzymaniem właściwej kondycji - jest wyjątkowo odżywcza, więc poprawa formy jest bardzo szybko widoczna.

3. Jest bardzo odżywcza i nie może być podawana koniom z tendencją do nadwagi czy ochwatu

Ponieważ w większości przypadków, nadwaga wynika z nadmiaru cukrów w diecie, a sianokiszonka odznacza się ich mniejszą zawartością aniżeli przeciętne siano - będzie bezpieczna dla koni z problemami metabolicznymi.

 

Zachęcamy do wprowadzenia sianokiszonki w diecie każdego konia, a już szczególnie w przypadku konia starszego, problematycznego w utrzymaniu w prawidłowej kondycji, wrzodowego, z problemami trawiennymi oraz z problemami oddechowymi i alergiami. Sianokiszonka sprawdza się zarówno jako podstawowa pasza objętościowa, jak i jako wartościowy dodatek do siana, który skutecznie poprawia ogólną jakość objętościówki w diecie. Pozytywne efekty jej skarmiania są możliwe do zauważenia bardzo szybko, co jest dość oczywiste, ponieważ bazą końskiego jadłospisu jest pasza objętościowa – a jeśli jest takiej jakości i tak wartościowa to nie może być inaczej. 

 

 

Tekst: Aleksandra Zachara

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium