Blog kategorie
Producenci
Odżywianie i budowa mięśni u konia. 0
Odżywianie i budowa mięśni u konia.

Zarówno odżywianie, jak i trening mają duży wpływ na pracę mięśni.
Jak działają mięśnie? Jakie składniki odżywcze mogą na to wpływać? Jak możesz zapewnić swojemu koniowi dodatkowe wsparcie w budowaniu mięśni?


Jak działają mięśnie?
Kiedy zastanawiasz się, jak działają mięśnie i jak możesz stymulować ich budowę, najpierw musisz wiedzieć, w jaki sposób się budują.
Mięśnie przyczepione są do kości przez ścięgna i zbudowane z włókien, które składają się z białek. Mięsień zbudowany jest z grubych i cienkich włókien. Cienkie włókna (aktyna) mają rodzaj wyimaginowanego otworu i dlatego wyglądają trochę jak oliwka. Nad tymi otworami znajduje się nić (tropomiozyna), która zapewnia, że nic nie może związać się z cienkimi włóknami mięśniowymi. Te nici tropomiozyny połączone są ze sobą kompleksem: kompleksem troponiny, który utrzymuje nici tropomiozyny na swoim miejscu.
Impuls do komórki mięśniowej zostaje dostarczony za pośrednictwem komórki nerwowej. Ten impuls zapewnia uwolnienie wapnia. Jony wapnia reagują następnie z kompleksem troponiny, powodując przesunięcie nici. Otwory, które zakryły nici, są teraz odsłonięte. Pod wpływem przemiany energii z komórki mięśniowej wypustki grubych włókien mięśniowych (miozyna) łączą się z otworami w cienkich włóknach mięśniowych (aktyna). Pod wpływem różnych przemian energii cienkie włókno mięśniowe (aktyna) przesuwa się, co powoduje ruch mięśni. Poprzez ponowne związanie z cząsteczką energii, sprzężenie między grubym i cienkim włóknem mięśniowym zostaje uwolnione, wszystko wraca na swoje miejsce i cykl może się rozpocząć od nowa.Jak budować masę mięśniową u koni.

Ilość komórek mięśniowych ustalona jest genetycznie i należy pamiętać, że nie możemy zwiększyć ilości mięśni, a jedynie wpływać na ich rozbudowę. Poprzez trening stymulowane są komórki mięśniowe do magazynowania większej ilości energii, dzięki czemu rośnie masa mięśniowa oraz zwiększa się wydajność i wytrzymałość Twojego konia.
Dostosuj białko do potrzeb konia.
Białka są budulcem mięśni, a właściwie wszystkich tkanek organizmu. Powszechnym błędem jest przekonanie, że u koni, które nie rozwijają wystarczająco mięśni, należy przedawkować białko. Gdy białko nie jest wykorzystywane jako budulec z powodu przedawkowania, koń zużywa je jako energię. Nie jest to szkodliwe, ale też nie jest zbyt wydajne. Nadmiar białka jest wydalany przez nerki w postaci amoniaku, który nie tylko jest szkodliwy dla konia z problemami oddechowymi, ale także niekorzystnie wpływa na środowisko. Ilość białka, której potrzebuje twój koń, różni się w zależności od rodzaju pracy lub na przykład tego, czy koń jest (lub był) źrebny.

Plan treningowy na rozbudowę masy mięśniowej.
Trening i kondycja odgrywają kluczową rolę w budowaniu mięśni. Ważne jest, aby trening rozwijał się powoli i aby zachować dużą różnorodność. Kiedy koń jest w dobrej kondycji, zwiększasz ilość źródeł energii w mięśniach, co zapewnia mu dłuższą pracę bez zakwaszania. Wskazówki dotyczące treningu:
• Trening zawsze zaczynaj od dobrej rozgrzewki, a zakończ wyciszeniem.
• Upewnij się, że istnieje wystarczająca różnica między napinaniem a rozluźnianiem podczas treningu. Stosuj naprzemiennie cięższe ćwiczenia z lżejszymi; często rób sobie przerwę, ta, aby koń mógł swobodnie rozciągnąć szyję.
• Daj swojemu koniowi regularne dni wolne między sesjami treningowymi, aby miał czas na regenerację.
Odżywianie i suplementy do budowy mięśni
Białko składa się z aminokwasów i jest ważnym składnikiem odżywczym, który może przyczyniać się do budowy mięśni. Istnieją zarówno niezbędne, jak i nieistotne aminokwasy. Organizm konia może wytwarzać zbędne aminokwasy, ale tych niezbędnych niestety już nie, dlatego należy uwzględnić je podczas układania diety.

Niezbędne aminokwasy dla koni to:

 • Lizyna
 • Metionina
 • Leucyna
 • Izoleucyna
 • Fenyloalanina
 • Treonina
 • Tryptofan
 • Histydyna
 • Walina
 • L-karnityna to kompleks aminokwasów poprawiający przemianę energii w komórkach mięśniowych. Karnityna transportuje kwasy tłuszczowe z krwiobiegu do mitochondriów (elektrowni komórek mięśniowych).
  Tam kwasy tłuszczowe są zużywane jako energia. Witamina D3 zwiększa aktywność mitochondriów, przez co wpływa na zmęczenie mięśni.
 • Beta-alanina (β-alanina) to nieistotny aminokwas, będący częścią karnozyny, która wspomaga zdolność mięśni do buforowania kwasu mlekowego. Dodając β-alaninę do diety, organizm może wytwarzać więcej karnozyny, a tym samym spowalniać zakwaszanie mięśni. Karnozyna to substancja, która może zapobiegać przekształcaniu energii przez produkty odpadowe. Dzięki temu Twój koń będzie mógł dłużej i łatwiej wytrzymać intensywną pracę.
 • Witamina E, selen i witamina C są silnymi przeciwutleniaczami. Działają w komórce i neutralizują wolne rodniki.
  Te trzy przeciwutleniacze działają razem wydajniej niż same. Szczególnie w czerwonych krwinkach pełnią ważną funkcję, ponieważ podczas przenoszenia tlenu w krwinkach czerwonych powstaje wiele wolnych rodników.

Pavo MuscleBuild suplement zawiera serwatkę w proszku, który jest dobrze znany w świecie kulturystyki, który zawiera szereg bardzo ważnych aminokwasów do budowy mięśni. Witamina D3 pomaga przeciwdziałać zmęczeniu mięśni, a L-karnityna jest dodawana w celu poprawy konwersji energii w komórkach mięśniowych. Ponadto Pavo MuscleBuild zawiera naturalne przeciwutleniacze CellProtect, które neutralizują wolne rodniki będące odpadami uwalnianymi podczas spalania energii. Substancje te mogą uszkadzać komórki i tkanki.

Jak zapobiegać zakwaszeniu mięśni?
Ruch jest możliwy dzięki współpracy ścięgien, więzadeł i mięśni, przy czym mięśnie są najbardziej elastyczne. Kiedy konie trenują bardzo szybko, istnieje szansa, że mięśnie pociągną za więzadła i ścięgna, ponieważ są mniej elastyczne. Kiedy mięsień musi pracować bardzo ciężko, istnieje również szansa na zakwaszenie. Podczas intensywnych treningów, mięśnie potrzebują dodatkowego paliwa. Jednak, aby wyprodukować energię, najpierw należy spalić paliwo. Istnieją dwa rodzaje spalania, które mogą zachodzić w komórce mięśniowej: metabolizm beztlenowy (spalanie bez tlenu) i metabolizm tlenowy (spalanie tlenem). Zużycie paliwa powoduje powstawanie różnych odpadów, w zależności od rodzaju metabolizmu. Zakwaszenie ma miejsce tylko wtedy, gdy w mięśniu zachodzi metabolizm beztlenowy. Kiedy koń zyskuje większą wytrzymałość podczas treningu, zmniejsza się metabolizm beztlenowy w mięśniach, a metabolizm tlenowy wzrasta.

Suplement Pavo MuscleCare zawiera β-alaniną i witaminą E, pozwalające koniowi przyspieszyć rozkład i usuwanie zbędnych produktów.
Dzięki temu koń łatwiej i dłużej wytrzymuje intensywną pracę

W okresie intensywnego treningu lub przy wzmożonym stresie, profilaktycznie możesz podać swojemu koniowi Pavo Eplus, który zawiera naturalne przeciwutleniacze CellProtect, witaminę E i C oraz selen.

Budowa mięśni u starszych koni.
Ciało konia zmienia się po 18 roku życia. Z naszego doświadczenia wynika, że starsze konie dobrze reagują na dietę o wyższej zawartości białka, ze szczególnym uwzględnieniem jego wysokiej jakości, dlatego w paszy objętościowej musi być wystarczająca ilość niezbędnych aminokwasów.
W celu odpowiedniej pielęgnacji końskiego seniora możesz dodać dodatkowe przeciwutleniacze, takie jak witamina C i selen.
Pavo 18Plus w połączeniu z paszą objętościową Pavo SpeediBeet stanowi kompletną dietę u starszych koni.

Pamiętaj, że tylko systematyczna praca w połączeniu z prawidłowym żywieniem przyniesie pożądany efekt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl