Blog kategorie
Producenci
Kilka słów o musli dla konia. 0
Kilka słów o musli dla konia.

Czy podawanie koniowi musli przynosi jakieś korzyści?
Co odróżnia musli od granulatu?
Czy istnieje musli bez cukru?

Na te i wiele innych pytań postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Z czego składa się musli dla konia?
Musli dla koni składa się z mieszanki surowców, mieszanych w ogromnym mikserze, dzięki czemu można zobaczyć poszczególne składniki. Ich skład zależy od rodzaju i docelowej grupy odbiorczej, jednak coraz częściej podstawę stanowi posiekana lucerna lub suszona tymotka, które nadają odpowiednią strukturę. W składzie znajdziemy również przetworzone już zboża, dzięki czemu są one lepiej przyswajalne. Na dalszym miejscu mamy miąższ jabłkowy, soję, wysłodki buraczane, otręby, kiełki czy siemię lniane. Producent może dodać plasterki marchwi lub płatki grochu, które nadają nie tylko koloru ale i różnorodności.
Niektóre mieszanki są bogate w naturalne zioła; inne zawierają aromaty i tylko nimi pachną. Koniecznie sprawdzaj skład wybranej paszy.
Zdecydowania większość musli zawiera również małe granulki zawierające witaminy i minerały, dzięki którym mieszanka staje się kompletną i zbilansowaną paszą dla konia.

Czy karmienie konia bez cukru jest możliwe?
Karmienie konia w 100% bez cukru nie jest ani możliwe, ani zdrowe.
Cukier stanowi jedno ze źródeł energii, które umożliwia organizmowi jej szybkie wykorzystanie.
Zawartość cukru w trawie i sianie może wynosić od 6% do 25% w zależności od pory roku, użytych nawozów i temperatury.
Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cukru jest szkodliwe dla wszystkich, zarówno dla ludzi, jak i koni.

Musli z niską zawartością cukru doskonale sprawdzi się u koni z problemami metabolicznymi i wrzodami, ale również tych, które nie potrzebują dodatkowego źródła energii.
W naszej ofercie można znaleźć szereg kompletnych musli o niskiej zawartości cukru, takich jak bezzbożowa mieszanka ziół Pavo Care4Life (9% cukru i skrobi), niskozbożowy Pavo Nature's Best (18,4% cukru i skrobi), Hartog Balance (3% cukru), Hartog 5* Complete Care Senior (9,8% cukru i 0,9% skrobi) oraz Lucerne-Mix Digest (cukier 3,5%).

Pavo DailyPlus (12% cukru i skrobi) oraz  Hartog Lucerne-Mix (10% cukru i skrobi), to mieszanki paszowe bogate w błonnik o niskiej zawartości cukru i skrobi, które są w przybliżeniu równe przeciętnemu sianu. Mieszanki te nie zawierają żadnych dodanych witamin ani minerałów, to prawdziwy dodatek.

Ile musli mam dać mojemu koniowi?
Wiele osób podaje swoim podopiecznym tylko garść musli w obawie przed nadwagą. Tak niewielka ilość, nie zaspakaja kompletnego i zbilansowanego suplementu witamin i minerałów w diecie konia.
Balancer to doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą zminimalizować zawartość skrobi i cukru w diecie swojego konia, jednocześnie uzupełniając dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. W tej roli doskonale sprawdzi się Pavo Vital, który zawiera tylko 4,7% cukru i skrobi. Odpowiedni dla koni łatwo przybierających na wadze, oraz tych, których dieta nie jest zbilansowana.
Producenci zazwyczaj podają jaką ilość paszy należy podać, aby osiągnąć pożądany efekt, jeśli jednak masz wątpliwości skontaktuj się z naszym dietetykiem.

Czy musli końskie ma taki sam skład jak musli dla ludzi?
Na internetowych forach dyskusyjnych czasami pojawia się pytanie, „Czy mogę zrobić batoniki/smakołyki dla mojego konia z musli przeznaczonego dla ludzi?” Odpowiedź brzmi NIE, to nie jest mądre. Musli dla ludzi zawiera składniki, które nie są dobre dla wrażliwego układu pokarmowego konia. Oczywiście istnieje różnica między organicznym naturalnym musli a odmianą zawierającą wszelkiego rodzaju dodatki i ulepszacze.
Musli dla ludzi zwykle zawiera dużo cukru, zwłaszcza te owocowe, nieprzetworzone zboża, które nie są łatwo trawione przez konie i konserwanty, których nie stosujemy w paszach dla koni.

Różnica między musli i granulkami
Musli końskie i granulaty renomowanych marek są ze sobą zgodne pod względem jakości. Oba są kompletnymi paszami dla koni, co oznacza, że zawierają wystarczającą ilość witamin i składników mineralnych, aby spełnić wymagania żywieniowe kopytnych.
Istnieje jednak wiele różnic między nimi, a oba rodzaje pasz mają swoje zalety i wady.

  • Granulaty są często nieco bardziej ekonomiczne niż musli. Ciężar właściwy granulek różni się od masy musli. Miarka granulek waży około 1,2 kg, a miarka musli waży około 0,8 kg.
    W rezultacie potrzeba mniej miejsca do przechowywania granulatu. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych stajni.
  • Zdecydowanie główną zaletą musli jest ilość zawartej w nim struktury, oczywiście w zależności od składu. Bardziej zróżnicowana struktura wymaga od konia dokładniejszego, a co za tym idzie wolniejszego przeżuwania, dzięki  czemu zwiększa się produkcję śliny.
    Musli wymaga około 900 ruchów żucia na kg, podczas gdy granulki wymagają około 600 ruchów żucia na kg granulek.
    Zróżnicowana struktura musli nie tylko sprawia, że możesz zobaczyć wszystkie zawarte w nim składniki, ale również pozwala na dodanie większej ilości oleju, dzięki czemu doskonale sprawdza się w żywieniu koni z problemami układu pokarmowego.

    Wiele koni woli musli ze względu na różnorodność smaku różnych surowców.

To jaka paszę wybierzesz, zależy od Ciebie i Twojego konia!


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium