Blog kategorie
Producenci
Jak utrzymać konia w odpowiedniej kondycji i zminimalizować ryzyko kolki w okresie zimowym. 0
Jak utrzymać konia w odpowiedniej kondycji i zminimalizować ryzyko kolki w okresie zimowym.

Zima niesie ze sobą znacznie większe ryzyko nagłych zmian w diecie i codziennej rutynie dnia, a tym samym większe niebezpieczeństwo wystąpienia kolki. Przy mniejszej ilości świeżej trawy i ograniczonym dostępie do padoku, te wskazówki pomogą Ci upewnić się, że Twój koń pozostanie w dobrej kondycji i niczego mu nie zabraknie.

Skarmiaj dużą ilość paszy objętościowej/błonnika.
Karma objętościowa nie tylko dostarcza kalorii i innych składników odżywczych oraz ciepła podczas fermentacji w okrężnicy, ale także zapewnia fizyczną objętość w przewodzie pokarmowym, aby pobudzić ruchliwość jelit i potencjalnie zmniejszyć ryzyko skręceń lub zaburzeń, które mogą wystąpić, jeśli części jelit są puste. Koń powinien mieć codzienny dostęp do trawiastego wybiegu, dlatego, gdy zmniejsza się ilość trawy, dostarczanie siana lub sianokiszonki na padok jest niezbędne, aby koń żuł i błonnik przepływał przez jelita.
Jeśli Twój koń nie jest dobrym pożeraczem siana czy sianokiszonki, zastanów się nad alternatywnym źródłem dostarczenia paszy objętościowej, aby zapewnić mu wystarczającą ilość błonnika do pobrania. W tym celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju sieczki jak Hartog Lucerne- Mix lub Hartog Gras Mix oraz aplikowane na mokro wysłodki buraczane Pavo Speedibeet, Pavo FiberBeet czy trawokulki Pavo FiberNuggets, które mogą być podawane niezależnie od zadawanej paszy treściwej i zachęcą konia do naturalnego żerowania.
Twój koń powinien mieć zawsze jakąś formę paszy objętościowej lub błonnika do żucia, ponieważ długie okresy bez jedzenia mogą być przyczyną wrzodów żołądka i kolki.

Zachęcaj konia do większego spożycia wody.
Twój koń powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej, dlatego pamiętnej, aby regularnie sprawdzać stan poidła czy wiadra. Przy niskich temperaturach woda może zamarznąć. Ponadto niektóre konie nie chętnie piją bardzo zimną wodę, dlatego warto dolać gorącej, tak aby uzyskać letnią temperaturę i zachęcić je do picia. Jeśli koń nie pije wystarczająco dużo, istnieje ryzyko, że zawartość jelit stanie się zbyt sucha i zbita, co może spowodować zatkanie.
Innymi sposobami na zwiększenie poboru wody jest moczenie siana oraz pasz, które można podawać również na mokro np. Pavo 18Plus. Dobrym rozwiązaniem jest również dodawanie do mieszanki paszowej namoczonych wysłodków buraczanych Pavo Speedibeet, Pavo Fiberbeet, otrąb ryżowych PrebioRice czy trawokulek Pavo FiberNuggets. Niektóre konie chętnie wypiją roztwór elektrolitu Pavo ReHydrate, który dodatkowo można rozrobić w ciepłej wodzie, aby poprawić poziom nawodnienia.
Upewnij się, że koń ma zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej przez cały czas, zwłaszcza po podaniu mu elektrolitów.

Zapewnij swojemu podopiecznemu codzienny ruch/trening.
Koń nie został stworzony do osiadłego trybu życia, a ruch fizyczny jest niezbędny nie tylko do utrzymania go w odpowiedniej kondycji, ale również do prawidłowego funkcjonowania pracy jelit oraz przesuwania ich zawartości. Dlatego, jeśli frekwencja ruchu zostanie zmniejszona, a twój koń będzie ograniczony do pozostawania w boksie, nawet spacer po podwórku jest lepszy niż nic.
Weterynarze zawsze zgłaszają wzrost liczby przypadków kolki podczas śnieżnej pogody, kiedy właściciele zostawiają konie w boksach.
Konie radzą sobie wyjątkowo dobrze na śniegu, choć lód i śliska nawierzchnia to już inna sprawa.

Ostrożnie zmieniaj dietę.
Czasami zmiana paszy objętościowej czy treściwej w okresie zimowym może spowodować stres w układzie pokarmowym. W takich przypadkach warto wprowadzić do diety preparat prebiotyczny taki jak Pavo GutHealth, PrebioDigest lub Gut Balancer, który będzie wspierał populacje drobnoustrojów w jelicie grubym i pomoże uniknąć dodatkowego podrażnienia przewodu pokarmowego. Jeśli Twój koń otrzymuje zalecaną ilość musli lub granulatu, a praca nagle zostaje przerwana na przykład z powodu urazu/kontuzji, warto tymczasowo zmniejszyć dawkę pokarmową, aż do „wznowienia normalnej pracy”.
Problemy pojawiają się, gdy ta sytuacja trwa dłużej niż kilka dni, ponieważ zmniejszenie dawki pokarmowej oznacza, że nie tylko ograniczasz kalorie, ale także niezbędne składniki odżywcze. Dodanie mieszanki uzupełniającej jak Pavo Vital, do paszy treściwej spowoduje wzrost poziomu białka, witamin i minerałów, bez niepożądanych kalorii, a jeśli mieszankę wprowadzimy stopniowo, to wpływ na bakterie jelitowe powinien być minimalny.
Podziel dzienną ilość paszy treściwej na jak najwięcej małych posiłków. Duże posiłki przeciążają układ trawienny, zmniejszając wydajność trawienia i zwiększają ryzyko kolki lub ochwatu.

Jeśli potrzebujesz konsultacji, skontaktuj się z naszymi doradcami:
https://www.ntb24.pl/kontakt

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium