Blog kategorie
Producenci
Żywienie koni starszych 0
Żywienie koni starszych

Żywienie koni starszych to nie lada wyzwanie. Seniorzy nierzadko mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy, ponieważ dużo gorzej niż młode konie przyswajają składniki odżywcze oraz często borykają się dodatkowo z wieloma dolegliwościami takimi jak Cushing, EMS, problemy dentystyczne (w tym EOTRH) czy problemy z aparatem ruchu. Stąd utrzymanie starszych koni w dobrej formie nie należy do łatwych zadań i wymaga nie tylko prawidłowej diety, ale i odpowiedniej opieki - chociażby regularnych wizyt stomatologa. Podstawą żywienia seniorów jest - tak samo jak u wszystkich koni - najlepszej jakości pasza objętościowa. Ponieważ jednak ze względu na stan uzębienia często miewają one problemy z właściwym przeżuwaniem siana - warto wprowadzić dodatkowe źródła włókna, takie jak wysłodki buraczane, sieczki czy sianokiszonka. Ta ostatnia nie tylko jest łatwiejsza w przeżuwaniu, ale i dużo bardziej odżywcza, ponieważ zachowuje nawet 70% świeżej trawy. Starsze konie mają także zwiększone zapotrzebowanie na białko, dlatego warto uwzględnić w ich diecie pasze treściwe w nie bogate oraz np. włączyć do diety lucernę. Ponieważ bardzo duży odsetek starszych koni cierpi na zespół Cushinga i szereg innych chorób metabolicznych - często konieczne jest ograniczenie węglowodanów w diecie. Oczywiście zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, mikro i makroelementy (z naciskiem na wybrane) wiąże się z koniecznością uzupełniania codziennej dawki skoncentrowanymi suplementami, jeśli nie karmimy seniora pełnoporcjowo dedykowanymi mieszankami. Procesów starzenia się organizmu nie da się zatrzymać, ale da się je spowolnić, dlatego starsze konie warto wspomagać w utrzymaniu najlepszej formy. Starość nie musi oznaczać niedowagi, wystających kości, i apatii! 

Poniżej lista produktów, na których najczęściej bazujemy układając dawkę pokarmową starszych koni (oczywiście zależnie od potrzeb). Aby przejść na stronę produktu - wystarczy kliknąć w jego nazwę.

Poniżej jedna z naszych podopiecznych, 29-letnia Santana:Zapraszamy do kontaktu wszystkich właścicieli Seniorów - z przyjemnością doradzimy Wam jak karmić Waszych podopiecznych!

 

Tekst: Aleksandra Zachara

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium